Spirulina je druh modro-zelených mikrorias, ktoré dokážu rásť v sladkej aj slanej vode a konzumujú ich ľudia aj zvieratá. Existujú dva druhy rastlín spiruliny, Arthrospira platensis a Arthrospira maxima.
Obe sa pestujú na celom svete od Mexika, cez Afriku až po Havaj a sú známe svojou intenzívnou chuťou a ešte silnejším výživovým profilom. Používajú sa ako doplnok výživy (vo forme tabliet, vločiek a prášku), ako celé jedlo a dokonca aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá a ryby.
Zdravotné prínosy spiruliny sú také hlboké, že ich užívanie každý deň môže pomôcť obnoviť a oživiť vaše zdravie. K dnešnému dňu existuje viac ako 1 800 recenzovaných vedeckých článkov hodnotiacich jej prínos pre zdravie. Navyše, vďaka pôsobivému nutričnému profilu sa dokonca začali objavovať podporné programy na celom svete, aby sa vytvorila produkcia spiruliny v oblastiach, ktoré sa potýkajú s podvýživou.
Nutričné hodnoty spiruliny
Hlavný dôvod, prečo mnohí odborníci na výživu uprednostňujú spirulinu pred chlorellou? Diétna spirulina je pravdepodobne najvýživnejšou potravou na planéte.
Preto je dôležité užívanie doplnkov spiruliny pre dobré zdravie. 28 g spiruliny poskytuje nasledujúce živiny - 81 kalórií, 39 g bielkovín, 0,9 g cukru, 1 g vlákniny, 3% tukov, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, vitamín A, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C, E a K, z minerálnych látok obsahuje meď, železo, mangán, horčík, sodík, draslík, zinok, fosfor, vápnik a selén.
Zaujímavosť o Havajskej spiruline
Ako jedna z najvýživnejších, koncentrovaných potravín, ktoré ľudstvo pozná, poskytuje havajská spirulina viac výživy na gram ako akákoľvek iná spirulina na trhu. Napríklad iba jedna 3-gramová dávka obsahuje:
- 60% bielkovín
- vynikajúci zdroj vitamínov A, K1, K2, B12 a minerálov železa, mangánu a chrómu
- bohatý zdroj zdraviu prospešných fytonutrientov, ako sú karotenoidy, GLA, SOD a fykocyanín
- o 3900% viac železa ako špenát
- o 2800% viac betakaroténu ako mrkva
- o 600% viac bielkovín ako tofu
- o 280% viac antioxidantov ako čučoriedky
Spirulina má antitoxické účinky, udržuje zdravé črevá, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha znižovať cholesterol, udržuje zdravé srdce, zmierňuje príznaky alergie, pomáha redukovať hmotnosť.
Spirulina - spôsob užívania a odporúčaná denná dávka
Existuje veľa rôznych odporúčaní, kedy a ako by ste mali užívať spirulinu. Je však rovnako prospešné, ak sa rozhodnete ju užívať či už pred jedlom, počas jedla alebo po jedle.
Neexistuje štandardné dávkovanie spiruliny, väčšina štúdií zistila priaznivý účinok pri konzumácii 1-8 gramov denne. Je lepšie začať s nižšou dávkou a pomaly si dávku zvyšovať. Ak by ste začali s vyššou dávkou mohli by sa u vás vyskytnúť zažívacie ťažkosti, ako je nevoľnosť, hnačka, nadúvanie či kŕče.
Pokiaľ ide o to, ako brať spirulinu, možnosti sú nekonečné. Kapsuly a tablety spirulíny sa nachádzajú v mnohých obchodoch so zdravou výživou a lekárňach. Organický spirulinový prášok je tiež k dispozícii a dá sa ľahko kombinovať s inými superpotravinami, čím sa vytvorí výživný a chutný spirulinový kokteil.
Spirulina - 7 účinkov na zdravie
Spirulina má antitoxické účinky
Spirulina má antitoxické vlastnosti, ktoré pôsobia proti znečisťujúcim látkam v tele, vrátane arzénu, fluoridu, železa i ortuti. V niektorých častiach sveta sú ľudia vystavení riziku otravy týmito látkami a výskum naznačuje, že spirulina môže byť užitočnou látkou, ktorá sa používa pri liečbe postihnutých osôb.
Spirulina udržuje zdravé črevá
Bez zdravej rovnováhy mikroflóry v našom tele sme jednoducho oveľa náchylnejší na choroby. Syndróm dráždivého čreva a nesprávne trávenie sú priamo spojené s mikroflorálnou nerovnováhou. Invazívna kandidóza je nielen hlavnou príčinou úmrtí súvisiacich s mykózou, ale aj v súčasnosti sa premnožovanie kandidy stalo charakteristickým znakom väčšiny autoimunitných chorôb. Spirulina je účinné antimikrobiálne činidlo, najmä pre kandidu. Konkrétne sa preukázalo, že výhody spiruliny podporujú rast zdravej bakteriálnej flóry v črevách, čo zasa inhibuje prosperitu. Imunitu posilňujúce vlastnosti spiruliny môžu pomôcť telu eliminovať bunky kandidy.
Spirulina znižuje hladinu cukru v krvi
Spirulina významne znižuje hladinu glukózy v krvi ľudí nalačno. Hladina cukru v krvi nalačno je bežným problémom u ľudí s cukrovkou I. a II. typu. To naznačuje, že doplnky spiruliny môžu ľuďom pomôcť kontrolovať cukrovku. Antioxidačný účinok spiruliny je nápomocný pri liečbe cukrovky I. aj II. typu.
Spirulina pomáha znižovať cholesterol
Užívanie extraktu spiruliny pomáha znížiť hladiny cholesterolu. Cholesterol je nezdravý tuk v krvi človeka, ktorý lekári spájajú s ochorením srdca. Spirulina významne znižuje celkový cholesterol a znižuje LDL „zlý“ cholesterol, zatiaľ čo zvyšuje HDL „dobrý“ cholesterol. Vedci zistili, že užívanie 1 g spiruliny každý deň znižuje celkový cholesterol už po 3 mesiacoch.
Spirulina udržuje zdravé srdce
V jednej štúdii konzumácia spiruliny znížila povrch intimálnej aorty z 33% na 48%, čo naznačuje, že môže zabrániť ateroskleróze a následnej mozgovej príhode. A keďže má spirulina schopnosť znižovať vysoký krvný tlak a hladiny cholesterolu, ktoré sú spojené s ochorením srdca, mali by ste ju zaradiť do svojho jedálnička a tak predchádzať srdcových chorobám.
Spirulina zmierňuje príznaky alergie
Spirulina zmierňuje zápal, ktorý spôsobuje ľuďom problémy s alergickou nádchou. V porovnaní s placebo štúdiami je spirulina účinná pri znižovaní svrbenia, výtoku z nosa, upchatia nosa a kýchania.
Spirulina pomáha redukovať hmotnosť
Užívanie spiruliny pomáha zvýšiť metabolizmus človeka. Vyššia rýchlosť metabolizmu vyvoláva pocit, že má človek viac energie. Môže tiež zvýšiť počet spálených kalórií každý deň, čo môže pomôcť pri chudnutí.
Spirulina je vysoko výživné nízkokalorické jedlo, ktoré obsahuje veľa výživy v malom množstve. Zavádzanie spiruliny do stravy môže ľuďom pomôcť schudnúť bez toho, aby stratili výživu.
zdroj: draxe.com, medicalnewstoday.com